קלפי מגע התכלת
ערכת קלפי מגע התכלת באה לסייע רגשית לאדם המתמודד עם מחלה חשוכת מרפא פיזי, ולקרובים לו. מטרתנו הייתה ליצור אמצעים שיסייעו בתהליכי ההתמודדות, ההתקרבות וההעמקה לקראת סוף החיים, הפרידה והשלב שאחרי.
לאחר ליווי ישיר וקרוב של אדם שחלה במחלת הסרטן, ליווי בו זכינו להתוודע לתהליך שונה ומיוחד שעבר האדם עד מותו, הקמנו קבוצת עבודה של חברים בנושא התמודדות עם מחלות סופניות ומאימות חיים והכנה לקראת סוף החיים.
כך נולדה התפיסה והערכה של קלפי מגע התכלת.
הערכה כוללת שלוש קבוצות של קלפים לפי שלושה תחומי התמקדות: עבר, הווה ועתיד. בכל קבוצה קיימים 7 קלפים שנועדו לאפשר למשתמשים לחשוב, לתאר, לפתוח ולגעת רגשית בשאלות מהותיות הקשורות לתפיסתם את החיים ואת עצמם.

מה כוללת כל קבוצת קלפים?
שבעיית הקלפים הראשונה עוסקת בעברו של האדם. כל מה שהאדם חווה ועשה מסתכם במטען חייו. קלפים אלו מסייעים להתחבר למטען הזה. ישנה סכנה שברגעי משבר, קושי, חולשה ואובדן שליטה האדם יתנתק מהמטען של חייו. קלפים אלו נועדו לסייע בהתחברות למטען ולפיכך בחיזוק של האדם ,כמו איסוף של כוחות מתוך עברו.
סכנה נוספת שאורבת לנו ברגעים קשים היא התעסקות יתר בטפל, במקום להקדיש זמן לעיקר למהות של התהליך אל מול איום המוות אנשים נוטים לעסוק במצבם הפיזי ובפרטים הקשורים לטיפול הרפואי, וכמעט ולא עוסקים בחוויית השינוי, בחוויה הרגשית ובפרידה המתחוללת על כל המשתמע ממנה, לקראת סוף החיים.


האסיף - שבעיית הקלפים הראשונה – התמקדות בעבר

לחץ על הקלף להגדלה האזן להקראת הקלף

קלפים 1-7
1. איכויות מעצבות
2. הישגים והצלחות
3. תחומי נתינה ושירות
4. מערכות יחסים
5. מה אני אוהב/ת
6. דברים משמחים
7. עקבות חיי


קלפי השביעייה השנייה באים לסייע לאדם לעסוק במהות – השינוי בחיים הפנימיים ובאינטראקציות עם הסובבים.
לרכישת ערכת קלפי מגע התכלת

החיים הפנימיים - שביעייה הקלפים השנייה – התמקדות בהווה

לחץ על הקלף להגדלה האזן להקראת הקלף

קלפים 8-14
8. שיפור ההתמודדות
9. השלמה וקבלת עזרה
10. הכרה והוקרה
11. דברים בלתי פתורים
12. תהליכי סליחה ומחילה
13. פרידה
14. שיחות עם אלוהים


אדם פיתח במהלך החיים אמונות ותפיסות פילוסופיות ביחס לחיים ולמוות. זה הזמן לבירור יסודי ומעמיק בסוגיות של מהות החיים והמוות. אולי יוביל בירור זה לאותן עמדות קודמות ואולי לעמדה ואמונה חדשה ביחס לסוף החיים. ברובד המעשי, שביעיית הקלפים השלישית גם עוסקת בהיערכות ובסידורים של "סגירת" חיים.

פנים אל העתיד - שביעיית הקלפים השלישית

לחץ על הקלף להגדלה  האזן להקראת הקלף

קלפים 15-21
15. מהות המוות וההמשך
16. במה אני מאמין/מאמינה
17. איך הייתי רוצה למות
18. השתחררות מפחדים
19. איך הייתי רוצה להמשיך
20. סידורים אחרונים וסגירה
21. המראה
לרכישת ערכת קלפי מגע התכלת

Tivonet