אודותינו
ישנם שני רגעים עיקריים בחיי האדם בהם הוא משתנה מקצה לקצה. הראשון הינו תהליך הלידה, היציאה מהרחם המוגן אל העולם העצום, פתוח וגדול. השני הוא המוות – סיום החיים הגשמיים.

פרידה נאותה מהחיים לפני רגע הסיום, נותנת מקום לגודל האירוע ומאפשרת לאדם לבחור את האופן בו יסיים את החיים למרות כי אולי אין ביכולתו לבחור את התזמון. מגע התכלת באה על מנת לסייע לאדם לקראת המוות תוך כדי התבוננות על החיים וראייה רחבה של האפשרויות הנפתחות בפניו ברגעים חשובים אלו.

התחלות וסופים שזורים זה בזה על רצף חיים ומוות. שיטת מגע התכלת נוצרה בעקבות מותו של אבי ברגמן-גשר. בפרק הזמן שבמהלך האירועים של התמודדות עם מחלה, קבלת החלטות, התמודדות עם המוות הקרב וחווית הליווי של נוטה למות בביתו, ותהליך "השבעה" וחודשים של עיבוד האבל.
מתוך כך, נולדה ההבנה שיש צורך עמוק ביצירת שינוי ערכי בגישתנו ויחסנו אל האדם הנוטה למות ויחסנו למוות בכלל.
שיתפתי חברים קרובים מהישוב שבו אני מתגוררת ברעיונות שהגיעו בעקבות תהליך הליווי המעצים וכך נולדה קבוצה של מספר אנשים אשר יחדיו נפגשנו להעמקה בתחום. בכוונתנו היה ליצור כלי שיאפשר לחולה ולמשפחתו וחבריו שיח על משמעות החיים, אמונות, רצונות, קשיים, פחדים ואיתור מקורות החוסן הפנימיים בצל ההתמודדות עם מחלה, והתמודדות עם מוות אפשרי.
ביצירת הכלי הסופי שותפים עדית קמחי ואודי בן דרור. כל עבודת הבנייה, העיצוב והמחשבה שהובילו להיווצרות הגישה לה קראנו מגע התכלת, קרו תוך שיתוף פעולה בין שלושתנו.

סימה ברגמן,
ליווי והדרכה
מגע התכלת

Tivonet